חיפוש
  • Israel Piekarsh

החברה הישראלית מתפוררת – תנועת אנחנו מחברת.

בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך התפוררות בחברה הישראלית. המחלוקות על עתיד השטחים, והמחלוקות בנושאים של תרבות דת וזהות, פוגעים בנו אנושות. חילונים, דתיים, חרדים וערבים מרגישים במצוקה הולכת וגדלה.

מה בעצם קורה? רבים מאתנו מוכנים לעשות פשרות למען האחר כדי לשמור על האחדות הישראלית שלנו. אבל אז החשש "ממדרון חלקלק" משתק אותנו.

כך למשל יש הרבה ישראלים, וביניהם גם ימנים, שרואים בביקורת חוקתית דבר חשוב אבל הם חוששים שאם הם ישמיעו מילה אחת טובה על בג"צ, הם יאלצו לוותר על כל הרפורמה המיוחלת לשיטתם בבית המשפט העליון. בתחום אחר, חילונים רבים

מבינים שאין להיסטוריה ולתרבות של ציבור המסורתי בישראל ביטוי הולם בספרי הלימוד הממלכתיים. אולם הם חוששים שאם יהיה בישראל ביטוי חזק מידי לזהות המסורתית אז חילוניותה של החברה הישראלית תהיה בנסיגה. כבר אמר מי שאמר על "מנשקי הקמעות" - "למה הם שולטים עלינו?".

בתחום הישראלי-פלסטיני אנו נמנעים כבר שנים רבות מלחשוב מחוץ לקופסה. כך למשל הרוב הציוני בישראל מניח בטעות שכל הכרה ב"זכות השיבה" פירושה קץ הציונות. מנגד רוב הפלסטינים (כולל בחברה הישראלית) מחרימים כל מגע וקשר פוליטי עם מתנחלים. הם מניחים שאין עם מי לדבר, ושאם הם ידברו עם מתנחלים הם יפגעו בעמדה הבלתי מתפשרת שלהם נגד הכיבוש.

המשותף לכל הדוגמאות הללו הוא החשש שככל שהאחר יתחזק כך אנו נפסיד. לכן רעיונות טובים רבים יורדים לטמיון והאחדות שלנו מתפוררת אט אט.

אז תנועת אנחנו החליטה לקבל את האתגר. התאגדנו חבורה של אנשי ונשות ימין ושמאל מכל הגוונים והקהילות בישראל כדי לקדם הסכמה ישראלית חדשה. אנו מציעים פתרונות חדשים בתחום המדיני ובתחום החוקתי:

בתחום המדיני אנו תומכים בהקמת מדינה פלסטינית בקווי 67 עם חילופי שטחים. הממשלה הפלסטינית החדשה תאפשר למתיישבים הישראלים בגדה המערבית לבחור אם להישאר בבתיהם כאזרחי פלסטין, עם זהות ואזרחות ישראלית, או להתפנות על ידי ממשלת ישראל. מבחינה ביטחונית, אם הרשויות הפלסטיניות לא יוכלו או לא ירצו להגן על ישראלים, צה"ל יעשה זאת במקומם עד שהנושא יוסדר. הכל בפיקוח בינ"ל. מנגד, ישראל תכיר בזכות השיבה של כל פליט פלסטיני וצאצאיו. אך הפליטים הפלסטינים יוכלו לממש את זכותם רק אם יישמר בישראל רוב יהודי של 70% מכלל האוכלוסייה, והפליטים ייקלטו כיאות בתהליך הדרגתי על פני חמישים שנה. אם התנאים הללו לא יתקיימו כניסת הפליטים תיעצר. זהותה היהודית של ישראל לא תוכל להשתנות אלא ברוב מוחלט מהאזרחים הכולל רוב מוחלט של היהודים-ישראלים.

בתוך ישראל אנו מציעים לכונן חוקה יהודית ודמוקרטית פדראלית. כל 6% ומעלה מאזרחי המדינה יוכלו להתאגד בקהילה חוקתית שתעניק להם שירותי דת ותרבות ללא קשר למקום מגוריהם וללא חלוקה טריטוריאלית של המדינה. כל אחת ואחד מאתנו יוכל לבחור בעצמו בחירות פרט מלאה את זהותו. כך למשל חברי הקהילה הלהט"בית יוכלו להתאגד ולחנך את ילדיהם על ערכי קבלת האחר, ואילו המסורתיים יוכלו להקים לעצמם בתי ספר על אדני המורשת היהודית. כך הדמוקרטיה תתחזק בכל רחבי החברה, וגם הזיקה למורשת היהודית לגווניה תתעצם. כל הישראלים והישראליות ירגישו יותר בבית.

בפועל, אנו עורכים סיורים להיכרות עם האחר ולגישור על סוגיות שנויות במחלוקת בישראל. למשל, ערכנו סיור בקסטל לגישור על הנרטיב הישראלי והפלסטיני, וגם ערכנו סיור/מפגש בנושא "הכותל המערבי והעם היהודי: מיתוס, מציאות וחזון". בנוסף לכך אנו עורכים מפגשים של חוג רעיוני למיזוג עמדות בין ימין ושמאל, ובאופן כזה נפגשנו לדון על "אוטונומיה חרדית במדינה דמוקרטית". אנו גם מקימים מרכז סטודנטים יהודי-ערבי בעיר חיפה שיסייע לצדדים להכיר זה את זה ולמצוא עבודה לאחר הלימודים. לבסוף אנו גם פועלים להסכמה חרדית-חילונית על הפעלת מוזיאונים ובתי תרבות ישראלים בימי שבת, כדי לאפשר מפגש בין דתיים וחילונים ביום השביעי.

5 צפיות0 תגובות