חיפוש
  • Israel Piekarsh

הפלג הירושלמי החרדי שוב חסם כביש. מה אפשר לעשות?

לפני יומיים התקיימה הפגנה של הפלג הירושלמי החרדי שכללה את חסימתו של כביש 4. סיבת ההפגנה היתה מעצר אברך שסירב להתייצב בלשכת הגיוס כדי לקבל את הפטור הזמני מגיוס שחל על לומדי תורה. הטענה של הפלג הירושלמי הייתה שביטול חוק הגיוס מהווה הכרזה על לומדי התורה שאינם מתגייסים כעבריינים, ולכן הם קוראים לאי שיתוף פעולה עם המדינה בעניין, כולל אי התייצבות בלשכת הגיוס כדי לקבל פטור.

ההפגנה הזו איננה הראשונה ובוודאי לא האחרונה בנושא. מיותר לציין שהתנועה שלנו מתנגדת להפגנה משלל סיבות כדוגמת חסימת כביש בניגוד לחוק והימנעות משיתוף פעולה עם המדינה. אבל במקום להתחיל להלין שוב על המציאות ולתחזק את הגלגל שמסתובב כבר עשרות שנים חשבנו להעלות כאן כיוון מחשבה חדש ומאתגר:

שוו בנפשכם שהמדינה היתה באה לציבור החרדי ואומרת לו שהיא מכירה בחשיבות של לימוד התורה עד כדי כך שהיא מוכנה לפטור מגיוס כל לומד תורה ואף לממן את לימודיו. נשמע חלומי למנהיגי הציבור החרדי לא? אז זהו שלא בהכרח. נניח לרגע שלוקחים את ההצעה ברצינות ולצד הנכונות מצד המדינה היא גם הייתה מתעקשת להגדיר מהו לימוד תורה, בכמה שעות ביום מדובר, השוואת ימי החופש של לומד התורה לאלו של החיילים ותנאים נוספים שמבהירים שההצעה היא רצינית ולא אמירה הצהרתית. מה היה קורה אז? היינו עדים למבוכה עצומה של מנהיגי הציבור החרדי. מדוע? מפני שהם מעולם לא נדרשו להגדיר את הדברים הללו. מאז ומעולם הציבור החרדי ומנהיגיו תפסו את עצמם כשומרי הגחלת של היהדות, כאשר אחד הגופים שהם מתמודדים איתם על שימור היהדות היא המדינה היהודית עצמה. מנהיגי הציבור החרדי ורבניו מודעים לכך שיש אחוז ניכר מאד של תלמידי ישיבה אשר אינם עונים על ההגדרה של לומדי תורה שמצדיקה אי גיוס לצבא. אלא שהמצב הנוכחי נוח להם כיוון שבמסגרתו הפלגים החרדים השונים מפחדים לשבור שורות משום שהמדינה מצהירה שמטרתה היא לגייס את כולם. בראייה חרדית המדינה בעצם מנסה להעביר אותם על דתם (אגב חלק מהטענות האלו נכונות ובהזדמנות נרחיב בהן).

במידה שהמדינה הייתה מוכנה בעקביות ובנחישות להתפשר על חובת הגיוס אך דורשת להגדיר "מהו לימוד תורה" היינו עדים לדיון נוקב בתוך החברה החרדית פנימה על הלגיטימיות של הגיוס לצה"ל. לפתע היינו שומעים קולות שבדרך כלל מושתקים גם ביחס לגיוס לצבא ובעיקר ביחס להשתלבות בשוק העבודה. יש חרדים רבים שמחכים לבשורה מעין זו. הם כמהים לכך שהמדינה תאמץ עמדות שיאפשרו להם להרים את קולם ולומר לציבור שלהם שהם בעד השתלבות מבלי לוותר על הזהות החרדית שמציבה את לימוד התורה במרכז.

העמדה הנ"ל היא משחק מחשבתי. הנושא הרבה יותר מורכב ומסועף מכך ואנו בתנועה ממשיכים לחקור אותו. אולם לטובת הנהגים שנתקעו בפקק בכביש 4 ולטובת המפגינים, רצינו להעלות כיוון מחשבה שיכול להוות בסיס לניסוח רעיונות חדשים כדי לשבור את הגלגל שנראה כרגע בלתי ניתן לעצירה. צילום: דוברות משטרת ישראל (מתוך אתר סרוגים).10 צפיות0 תגובות