חיפוש
  • Israel Piekarsh

למה הסכסוך בין הישראלים והפלסטינים נמשך כל כך הרבה זמן?


סכסוכים ארוכים בין עמים זה דבר די נפוץ, יריבות שהופכת לשנאה. הסכסוך הישראלי-פלסטיני מתמשך משום שהצדדים נעולים במשחק סכום אפס במסגרתו עוול של צד אחד מצדיק עוול על צד אחר.

המחקר המודרני של היחסים הבינלאומיים הצביע כבר לפני שנים רבות על מצב כאוטי ומסוכן שעלול להתפתח בין קבוצות חברתיות: משחק סכום אפס. הסכסוך שלנו הוא אחד מהמשחקי סכום אפס הקשים ביותר בתולדות העת המודרנית.

מהו משחק סכום אפס? זהו מצב בו כל הישג של צד אחד, ולו הקטן ביותר, הוא הפסד עבור השחקן האחר. במצב זה ניתן לעשות רק דבר אחד: למנוע מהיריב הישגים. זו זירת היאבקות בלי כפפות ובלי חוקים. הכל ייעשה כדי לנצח.

מדוע ישראל והפלסטינים נמצאים במשחק סכום אפס? מאז הצהרת בלפור והחלת המנדט הבריטי בכברת הארץ הזו החלו הצדדים להתקוטט על קרקעות, סמלים, ביטחון וכלכלה. בניגוד למה שחושבים, שני הצדדים לא הכירו בזכויות הלאומיות של הצד השני כבר מההתחלה.

כדי להקים מדינה יהודית עם רוב יהודי הביאה התנועה הציונית יהודים רבים מרחבי העולם לארץ ישראל והעניקה להם משאבי קרקע, ביטחון ותרבות. אך בפעולתה הצודקת הזו המוסדות הציונים גם גירשו את יושבי הקרקעות הפלסטינים ומנעו מהם עבודה. בכך המוסדות הציונים יישמו מדיניות שמנשלת את הצד הפלסטיני מנכסיו ואינה מכירה בצרכיו. מנגד, בצד הפלסטיני התקבעה עמדה השוללת באמצעות טרור את זכות הקמתה של מדינה יהודית, בשל אי הכרה בזכויות הלאומיות היהודיות בארץ הזו. משום כך בתקופת המנדט הבריטי ניצת עימות אלים בין הצדדים ומשחק סכום האפס החל.

במהלך השנים נעשו מספר ניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני. עם זאת, העימות לא נעלם מחיינו, בין היתר בשל היעדר פתרון לבעיית הפליטים הפלסטינים משנת 1948, ובשל הכיבוש הישראלי והטרור הפלסטיני כנגד ישראלים בגדה המערבית וברצועת עזה. בעיות אלו מנציחות את משחק סכום האפס ומונעות ממנו להסתיים. תהליך השלום בשנות ה-90' לא ניסה לשנות את מבנה היחסים בין העמים אלא רק לקבוע קו גבול ולהפריד ביניהם, וזו הייתה אחת הסיבות לכישלונו.

כתוצאה מהסיבות הללו הצדדים נמצאים במשחק סכום אפס. שני הצדדים אחראים לסיטואציה שנוצרה בניהם, וכתוצאה מכך במאה השנים האחרונות הצד היהודי-ציוני הולך ומתחזק על חשבון הצד הפלסטיני. רק אם נשחרר את עצמנו ממשחק סכום האפס נוכל להשתחרר מסכסוך הדמים הזה! כיצד? באמצעות שלושה עקרונות:

ראשית עלינו לקרוא לשני הצדדים בקול חזק וברור: עוול לא מצדיק עוול! כולנו נחדול להצדיק את העוולות שלנו רק בגלל שגם הצד השני עושה עוולות. כל צד יסתכל תחילה פנימה על עצמו. משם נתקדם ביחד לחנינה הדדית בין האוכלוסיות ולשינוי הגישה ההיסטוריות של הצדדים כלפי זכויותיו הלאומיות של האחר.

שנית, עלינו לחשוב מחוץ לקופסה על פתרונות חדשים ויצירתיים לכל סוגיות הליבה. אנו תומכים בהקמת מדינה פלסטינית בקווי 67 עם חילופי שטחים. הממשלה הפלסטינית החדשה תאפשר למתיישבים הישראלים בגדה המערבית לבחור אם להישאר בבתיהם כאזרחי פלסטין, עם זהות ואזרחות ישראלית, או להתפנות על ידי ממשלת ישראל. כך במקום מצב הכיבוש שמתקיים היום בשטח נוכל למצות את הפוטנציאל החיובי של ההתנחלויות ליצירת שותפות חברתית וכלכלית בין העמים. מבחינה ביטחונית יש לאמץ את העיקרון שאף צד לעולם לא יפקיד את גורלו בידי האחר. אם הרשויות הפלסטיניות לא יוכלו או לא ירצו להגן על ישראלים, צה"ל יעשה זאת במקומם עד שהנושא יוסדר. הכל בפיקוח בינ"ל. מנגד, ישראל תכיר בזכות השיבה של כל פליט פלסטיני וצאצאיו. אך הפליטים הפלסטינים יוכלו לממש את זכותם רק אם יישמר בישראל רוב יהודי של 70% מכלל האוכלוסייה, והפליטים ייקלטו כיאות ויכירו בעיקרון השמירה על הרוב היהודי במדינת ישראל בתהליך הדרגתי על פני חמישים שנה. אם התנאים הללו לא יתקיימו כניסת הפליטים תיעצר. זהותה היהודית של ישראל לא תוכל להשתנות אלא ברוב מוחלט מהאזרחים הכולל רוב מוחלט של היהודים-ישראלים. יישום ההסכם הנ"ל יגרום לפיוס היסטורי בין האוכלוסיות. לא עוד שנאה תהומית, אלא תהליך איטי ומתמשך להכרה בהיסטוריה, בזכויות האדם ובזכויות הלאומיות של האחר.

שלישית, הצד היהודי-ציוני צריך לעשות את הצעד הראשון משום שהוא החזק יותר. לאחר מכן הכדור יהיה במגרש הפלסטיני.

כך נצא ממשחק סכום האפס ונעבור לדרך ארוכה של ניהול הסדר במקום ניהול סכסוך. השמים לא יהפכו לוורודים בבת אחת והסכסוך לא ייעלם מחיינו בדורנו. אבל אנו ניכנס לנתיב שייארך מספר דורות וימיר את הסכסוך לשותפות שווה בין העמים. זה טוב גם לציונות וגם לפלסטינים.

הצטרפו אלינו לתנועת אנחנו!

התמונות: מתוך ויקיפדיה. למצולמים אין קשר לתנועת אנחנו.


4 צפיות0 תגובות