חיפוש
  • Israel Piekarsh

שינוי התודעה הישראלית-פלסטינית


לאחרונה נחשפנו לתכנית טראמפ שהכתה גלים בישראל ובעולם. אין לדעת בשלב זה האם היא תבוא לידי מימוש וכיצד, אך ניתן לומר כבר כעת שהיא מדגישה את עוצמת הסכסוך הישראלי פלסטיני וחושפת את העובדה, לפיה ללא שינוי גישות היסוד ביחס לסכסוך שום הצעה או הסכם לא יוכלו לפתור אותו.


לצורך ההמחשה נסו לשאול את מי שתומך בתכנית טראמפ, או אפילו רק בחלק של הסיפוח, מה מדינת ישראל תרוויח אסטרטגית מיישום התכנית? מבדיקה שערכנו רוב הישראלים לא ידעו לציין רווחים משמעותיים. גם אלו שכן מציינים רווחים שונים, הרי שלאחר דיון קצר מתברר שאין אלו רווחים אסטרטגיים כבדי משקל, אלא רווחים נקודתיים כמו גידול בבנייה היהודית ביהודה ושומרון או שיפור מסוים ברמת החיים. מנגד תומכי התכנית מודעים למחירים כבדים שישראל עלולה לשלם כמו למשל התדרדרות המצב הביטחוני, החלת סנקציות של הקהילה הבינלאומית ועוד. אז מדוע תומכי התכנית עדיין רואים בה יתרון אסטרטגי? בגלל התודעה התשתיתית שהתבססה בסכסוך, לפיה אם הצד השני מפסיד כנראה שאני מרוויח - ובגדול. אם סיפוח פירושו הפסד של הצד הפלסטיני כנראה שהרווח הישראלי גדול, על אף שהעובדות מוכיחות אחרת.


תודעת "משחק סכום האפס" בין הישראלים והפלסטינים קיימת כבר 100 שנים. לפי המשוואה הזו כל רווח של משאבי קרקע, רכוש או גידול באוכלוסייה של צד אחד נילקח מהמשאבים של הצד השני. כל המשאים ומתנים, ההצעות והפעולות החד צדדיות שננקטו מימין ומשמאל אינן מנסות לפרוץ את תודעת "משחק סכום האפס", ולכן האיבה בין העמים לא תדעך אלא תתגבר והסכסוך יימשך.הדרך היחידה לשבור את המעגל הוא אימוץ תודעה חדשה של שגשוג הדדי, לפיה כאשר צד אחד מרוויח גם הצד השני מרוויח. כדי להגיע ליישום מעשי של עיקרון השגשוג ההדדי יש להתחיל ליצור מנגנוני שינוי והסכמים חדשים אשר לא יתבססו על אמון אלא דווקא על מענה ראוי לשאלה "מה יקרה אם הצד השני לא יקיים את ההתחייבויות שלו?". רק כך נצליח לשנות את תודעת הסכסוך ונגיע לשגשוג משותף בין העמים מבלי שאף צד יפקיד את גורלו בידי האחר.


תנועת אנחנו שלנו מציעה רעיונות חדשים לשינוי תודעת הסכסוך ממשחק סכום אפס לשגשוג הדדי. הצטרפו אלינו לסיורים ולחוגי הבית שלנו!1 צפיות0 תגובות